توهم زا ها:

 

توهم زاها چه موادی هستند؟

    موادی هستند که تغییراتی در خلق و ادراکها به خصوص بینایی ایجاد میکنند. البته کلیه حواس پنجگانه را تحت تاثیر قرار میدهند. شناخته شده ترین و قوی ترین توهم زاها عبارتند از ال.اس.دی (LSD) که از قارچی انگلی که که روی گیاه چاودار زندگی میکند تهیه میشود. البته به طور مصنوعی نیز قابل تولید است. ال.اس.دی در اشکال مختلف مثل قرص های بسیار کوچک (نقره ای ـ خاکستری)، کپسول، پودر و مایع  بدون رنگ و بو وجوددارد. یکی دیگر از اشکال رایج ال.اس.دی کاغذهای مربع شکل آغشته به ال.اس.دی  محلول درالکل است (به شکل تمبر)، که در ابعاد کوچک (7-6 میلی متر) و با تصاویر جالب (شخصیت های کارتونی، کبوتر و…..) ارائه میشود.

 

انواع مواد توهم زا:

 LSD(لیزرژیک اسید دی اتیل آمید)-مت آمفتامین(شیشه -ICE) –اکستازی(Ecstasy)(MDMA) –انواع قارچ ها(Magic Mushrooms)-ماری جوانا-فن سیکلیدین-آتروپین و اسکوبودامین

 

راههای مصرف:

 معمولاً به صورت خوراکی مصرف میشود. قرص یا پودر را روی  حبه ای قند میگذارند و پس از اضافه کردن چند قطره آب و حل شدن میخورند. کاغذهای آغشته به LSD (در فرم تمبر)   را هم در دهان یا نقاطی از بدن که با چاقو برش می دهند، قرار میدهند.

 

آثار مصرف :

آثار مصرف معمولاً پس از نیم تا یک ساعت شروع شده در عرض 6-2 ساعت به حداکثر میرسد و در عرض 12 ساعت آهسته کم میشود. آثار بسته به شرایط خلقی مصرف کننده و شرایطی که در آن ماده مصرف می شود متفاوت خواهد بود.

 

آثار جسمانی: افزایش ضربان قلب و فشار خون و درجه حرارت بدن، گشادشدن مردمکها و لرزش دستها

 

آثار روانی: تغییرات رفتاری به صورت اضطراب، هول، ترس از دیوانگی، افسردگی، سوءظن، اختلال در قضاوت، رفتارهای خودآزارانه حتی خودکشی، اختلال ادراک (عمدتا در زمینه بینایی)، درهم آمیزی حس ها (دیدن صداها و شنیدن رنگها ) و اختلال تعادل.

 

آثار روانی غیرقابل پیش بینی است. از حالت سرخوشی (سفر خوب (Good trip  تا اضطراب و حملات هول (سفر بد (Bad trip  متفاوت است. به دنبال مصرف طولانی مدت امکان تجربه علائم ادراکی ناشی از مصرف حتی بدون مصرف ال.اس.دی (Flash back) وجود دارد. همچنین خطر بروز جنون و کاهش تمرکز نیز وجود دارد.

 

 

چگونه کمک کنیم؟

مواد توهم زا وابستگی جسمی ایجاد نمی کند و باید بلافاصله قطع شوند. بسیاری از مصرف کنندگان عوارض روانی را تجربه خواهند کرد، که نیاز به مراقبتهای روانپزشکی خواهند داشت. در خصوص (Flash back) باید به مصرف کننده اطمینان داد که به دنبال قطع مصرف این عارضه از بین خواهد رفت. در زمانی که علایم بد روانی بروز میکند و مصرف کننده بسیار ترسیده است باید در محیطی با حداقل تحریکات صوتی و بینایی قرار بگیرد و برای چندین ساعت تحت حمایت و مراقبت دائم باشد. در صورت بروز جنون مراقبتهای جدی روانپزشکی ضروری است . درمانهای رفتاری به کاهش مصرف کمک خواهند کرد.

 

سایر اطلاعات:

  •     -     مصرف حشیش، کوکائین و داروهای سرماخوردگی آثار و عوارض روانی را تشدید می کند.
  •  24    -     ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است.
  •       -    علائم ناشی از مصرف LSD بصورت flash back معمولا تا 5 سال رفع میشود. اما گاه به طور دائم باقی می ماند.
  •        -    در محیط تاریک علائم تشدید میشود.
  •     -      عوارض ناشی از مصرف بر روی نوار مغزی قابل پیگیری است.