-سئوال: منظور از داروهای آگونیست چیست؟

 

-داروهایی که یک گیرنده را اشغال کرده و آن را فعال می کنند،آگونیست آن گیرنده نامیده می شود.

عموما" وقتی مقدار داروهای آگونیست بیشتر شود،اثرات آن نیز افزایش می یابد تا به حداکثر اثر برسد.اما میزان دارویی که حداکثر تاثیر را بگذارد،بسیار بالاست(آگونیستهای خالص از این دسته اند مانند متادون) برخی از داروهای آگونیست،آگونیست نسبی هستند مانند بوپرنورفین.

آنها یک گیرنده را اشغال کرده و آن را فعال می کنند اما حتی در مقدار بالا نیز تاثیری همانند داروهای آگونیست کامل ندارند،بنابراین به آنها "آگونیست نسبی"گفته می شوند.

 

این داروها گاهی اثرات آگونیست و گاهی اثرات آنتی آگونیست داشته و نسبت به آگونیستها ایمن تر هستند ،چرا که در دوزهای پایین تر به حداکثراثر می رسند.شکل دیگری از داروهایی که می توانند یک گیرنده مخدری را اشغال کنند،آنتی آگونیستها هستند،اما این داروها گیرنده هارا فعال نمی کند و بر عکس،این داروها می توانند جلوی تاثیر داروهای آگونیست را بگیرند(مانند نالترکسون).

 

در شخص غیر وابسته،آنتی آگونیستها ،اثر خاصی ندارند ولی در افراد وابسته به مواد مخدر ،مصرف دوز کافی آنتی آگونیستها می تواند اثرات داروهای مخدر را ازبین برده و در بیمار علائم محرومیت ایجاد کند.

 

دکتر فوژان فرهنگی


  -سئوال: مت آمفتامین ها چه هستند و آیا اعتیاد آورند؟

 

متآمفتامین ها جزء دسته آمفتامینها بوده و تولید سریعی دارند. ازاین داروهای محرک دردهه 30 شروع به استفاده شد. آمفتامین ومتآمفتامین ازسال1940 بسیارساده و حتی با توصیه پزشکان بعنوان داروهای محرک به فارماکوپه پزشکی پیوستند. درابتدا از آمفتامین جهت اتساع برونشیولها در بیماریهای انسدادی استفاده می شود. سپس در بیماران  با فارکولپی ، اختلال تمرکز و توجه ، چاقی و خستگی استفاده شد. دردهه های 50 و60 سوء مصرف آمفتامسین و متآمفتامین بسرعت گسترش یافت. درسال 1970 دولت ایالات متحده به پتانسیل این داروها درجهت اعتیاد آنها کاملاً پی برد. 

در 1970 آمفتامین ها چه بتنهایی یا بصورت mix یکی از اعتیاد آورترین داروها درکنارماری جوانا درایالات متحده شناخته شدند.تولید آمفتامین که تا آن روز بصورت قانونی متجاوز از 10 ملیون قرص درهرتولید می شد به یکباره کاهش یافته و درحد میزان مصرفی دررشته پزشکی محدود شد.

دردهه 70 یک پروژه تحقیقاتی بر روی 7000 دانش آموز مشخص کردکه 11% این دانش آموزان ازاین دارو استفاده می نمایند. درپی دو دهه بعدی ( 80 و 90) قوانین تغییر یافت وتولید آمفتامین ها بشدت کاهش یافت.

 

در اواخردهه 70 و اوایل دهه 80 استفاده از دارودهای آمفتامینی در زمینه پزشکی نیز بطور واظح شروع به کاهش نمود و به این دلیل تولید خیابانی و غیرقانونی آن آغاز شد. متأسفانه دردهه 80 استفاده آمفتامین ازایالات متحده خارج و شروع به گسترش جهانی کرد.

امروزه جهت تولید غیرقانونی متآمفتامین آ زمایشگاههای بزرگ و مجهزی وجود دارد که قدرت تولید روزانه 10 پوند آمفتامین را درجرخه تولید دارد. درکنار این ها آزمایشگاههای کوچکی هم وجود دارد که درهرنقطه تولید این مواد را انجام میدهند چراکه تولید آن بسیار ارزان است.

چندین نوع ماده مختلف متآمفتامین درحال حاضروجود دارد که همگی شدیداً اعتیاد آور و خطرناک هستند.

 

نوع کریستالی، پودرشیشه ای سفید، Crack ، قرص مت انواع مختلف متآمفتامین هستند که به قصد افزایش انرژی عامه مردم ازآن استفاده می نمایند.

تمامی فرمهای متآمفتامین اعتیاد آوربوده و بدلیل ارزان بودن مراحل تولید به سادگی و ارزانی دردسترس می باشند.این دارو می تواند برای استفاده کنندگان ، تولیدکنندگان و حتی افرادی که درکنار یک آزمایشگاه تولید آن زندگی می کنند بسیار مخرب باشد. بدلیل آنکه این آزمایشگاهها ذبه سرعت دچارحریق می شوند و بدلیل وجود مواد شیمیایی می توانند مسمومیت شدید تنفسی ایجاد نمایند و حتی مواد دفعی فاضلابهای این آزمایشگاهها برای منازل مجاور سمی می باشد.

 

کریستال متآمفتامین یک ماده شیمیایی بشدت قدرتمند محرک است که شدیداً اعتیادآوراست. این ماده بدون رنگ و بدون بو است.

 
دکتر فوژان فرهنگی